Święta Bożego Narodzenia to czas, który wszyscy polscy rodacy lubią najbardziej. Jest to czas radosnych spotkań z rodziną i przyjaciółmi, ale także czas wspomnień i refleksji. W tym czasie Polacy przygotowują się do świąt poprzez dekorowanie swoich domów i ulic, a także przez przygotowywanie tradycyjnych potraw. Święta Bożego Narodzenia to również czas, który jest obfitujący w różnego rodzaju skandale. W ostatnich latach mieliśmy do czynienia ze skandalami dotyczącymi świątecznych potraw, prezentów czy też ubioru. Poniżej znajdziecie 2 minutowe video, które przedstawia najważniejsze tradycje i skandale świąteczne w Polsce.
Święta Bożego Narodzenia w Polsce – tradycje i skandale
Święta Bożego Narodzenia to jedno z najważniejszych świąt w polskim kalendarzu. Obchody rozpoczynają się już na początku grudnia i trwają aż do święta Trzech Króli. W tym czasie Polacy przygotowują się do świąt, dekorują swoje domy i udają się na Mszę wigilijną. Wigilia to bardzo ważny dzień, w którym obowiązuje post i wstrzemięźliwość od spożywania mięsa. Wieczorem rodzina spotyka się przy stole, na którym stoi 12 potraw, a każdy z jej członków ma do spożycia tylko jeden kawałek. Po skosztowaniu wigilijnego posiłku nastaje czas na prezenty, które dostaje się od świętego Mikołaja. Niestety, ostatnimi czasy święta Bożego Narodzenia stały się także okazją do skandali, gdy ludzie zaczynają napadać na sklepy i bijatykować się ze sobą o zabawki dla dzieci.
Co warto wiedzieć
Święta po polsku Tradycje i skandale w 2 dostępne w sklepie internetowym
Święta Bożego Narodzenia w Polsce – jak się bawić
Święta Bożego Narodzenia to czas wolny od pracy i szkoły, który można spędzić z rodziną i przyjaciółmi. W Polsce święta obchodzone są 25 grudnia – pierwszego dnia Bożego Narodzenia oraz 26 grudnia – drugiego dnia świąt, czyli Świętego Szczepana. W tym czasie w większości domów spotykają się najbliżsi, aby wspólnie zjeść wigilijną kolację i podzielić się opłatkiem. Na stole wigilijnym obowiązkowo muszą się znaleźć 12 potraw, a także kompot z suszu lub sok jabłkowy. Wigilia to czas oczekiwania na pierwszego gościa, którym według tradycji powinien być ktoś biedny lub samotny. Po wejściu pierwszego gościa rozpoczyna się wspólne jadanie potraw wigilijnych. Najważniejszym momentem świąt jest pasterka – msza święta odprawiana w nocy z 24 na 25 grudnia.