Święta Bożego Narodzenia po polsku – tradycje i skandale w 2 minuty

W Polsce Święta Bożego Narodzenia obchodzone są od wieków. W tym czasie rodziny spotykają się, aby wspólnie celebrować tę wyjątkową okazję. Święta to również czas, kiedy można skosztować tradycyjnych potraw i cieszyć się ich smakiem. Niestety, nie każdy może cieszyć się tymi chwilami. Dla niektórych Święta są okazją do skandalu i konfliktu. Jak co roku, media donoszą o tym, jak ktoś próbował oszukać rodzinę lub zrujnował świąteczny nastrój. Mimo to, Święta Bożego Narodzenia pozostają wyjątkowym czasem, który sprawia, że ​​ludzie czują się bliżsi sobie nawzajem.

Tradycje i zwyczaje

Święta Bożego Narodzenia to w Polsce jedno z najważniejszych świąt. Obchodzone są w rodzinnym gronie, przy wigilijnym stole. Wigilia to czas oczekiwania na przyjście Pana Jezusa. Wigilia rozpoczyna się od uroczystej kolacji, podczas której spożywa się 12 potraw. Na stole nie może zabraknąć ryby oraz kompotu z suszu. Po kolacji rozpoczyna się czas modlitwy i śpiewania kolęd. O północy kościół organizuje Pasterkę – Mszę Świętą, podczas której wierni mogą uczestniczyć w obrzędzie Komunii Świętej. W dniu Bożego Narodzenia obchodzi się rodzinne śniadanie oraz składa się sobie życzenia. W tym dniu spotykamy się także ze znajomymi i bliskimi, aby spędzić miło czas w gronie najbliższych. Warto pamiętać o tym, aby w tym dniu być dobrym dla innych i pomagać potrzebujacym.

Wigilia to jedna z najważniejszych tradycji polskich. Jest ona bardzo bogata w różnego rodzaju zwyczaje i obrzędy religijne oraz te związane ze spożywaniem posiłków i obdarowywaniem prezentami. Do najbardziej popularnych polskich tradycji bożonarodzeniowych należy “opłatek”. Opłatek to biała, cienka wafelka, którá jest podawana do skoszarowania się przed wigilijnym posiłkiem lub po nim do każdego domownika oraz osoby obecne przy stole wigilijnym. Skoszarowanie się oznacza po prostu “podanie sobie radek”. Inna popularna tradycja to “polski stół”, czyli stół uginajacy si od jadanych potraw oraz suto zastawiony szerokim asortymentem alkoholi.

Skandale i afery

W Polsce Święta Bożego Narodzenia to czas, który przynosi ze sobą wiele skandali i afery. W tym okresie dochodzi do wielu przestępstw, a także do wypadków. W ostatnich latach mieliśmy do czynienia z kilkoma bardzo głośnymi skandalami, które dotyczyły Świąt Bożego Narodzenia. Poniżej przedstawiamy kilka z nich. Jednym z najgłośniejszych skandalów była afera świąteczna, która miała miejsce w 2013 roku. Wtedy to kilka osób postanowiło ukraść pieniądze ze skarbonki na Święta Bożego Narodzenia. Sprawcy ukradli ponad 100 000 złotych. Afera ta wstrząsnęła całym krajem i sprawiła, że ludzie zaczęli się zastanawiać, czy na pewno Święta Bożego Narodzenia są takimi pięknymi i szczęśliwymi czasami, jakimi się je przedstawia.

Innym bardzo głośnym skandalem była afera „Gazpromu”, która miała miejsce w 2014 roku. Wtedy to jeden z polskich polityków postanowił ujawnić tajemnice państwowe dotyczące umowy między Polską a Rosją na dostawy gazu. Afera ta wstrząsnęła całym krajem i doprowadziła do dużej eskalacji stosunków między Polską a Rosjom.